
PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOLOGA
Jak wyglÄ…da pierwsza wizyta u psychologa?
Pierwsza wizyta psychologiczna służy przede wszystkim lepszemu poznaniu Ciebie i Twojego problemu, z którym się do mnie zgłaszasz. Często bywa również tak, że dopiero na kolejnej sesji rozmawiamy bardziej szczegółowo o Twoich trudnościach, gdyż możesz potrzebować więcej czasu, by się otworzyć. Ważne jest, abyś opisał je możliwie jak najbardziej szczegółowo. Na tej podstawie podejmujemy kolejne kroki, np. kontynuujemy sesje i pracujemy nad problemem. Czasem niezbędne jest przeprowadzenie badań lekarskich lub przekierowanie do ośrodka diagnostycznego, w celu potwierdzenia postawionej hipotezy w razie podejrzenia zaburzenia. Przede wszystkim na naszym pierwszym (lub kolejnym) spotkaniu ustalamy cel - co chciałbyś osiągnąć poprzez sesje psychologiczne a także nad czym będziemy pracować.
​
Czy mam się obawiać?
Absolutnie nie. Praca psychologa opiera się na akceptacji, a także podarowania Ci poczuciu komfortu i bezpieczeństwa. Nie musisz absolutnie obawiać się wyśmiania, oceny lub krytyki. Moim celem jest pomoc w obraniu takiej drogi, która pomoże w rozwiązaniu Twoich problemów, tak aby była ona zgodna z Tobą i Twoimi wartościami. Obowiązuje mnie również tzw. reguła poufałości - co oznacza, że wszystko, co mi powierzysz pozostaje
tu w gabinecie. Wyjątkiem są sytuacje, m.in. bezpośredniego zagrożenia życia.
​
Jakie pytania mogę Ci zadać?
Mogę zadać Ci pytania odnośnie długości trwania objawów/problemów z jakimi przychodzisz, wydarzeń, które miały miejsce przed nimi, skutków jakie wywołuje bolesne wydarzenie. Mogę zapytać Cię jak wygląda Twoja obecna sytuacja życiowa, w jaki sposób radzisz sobie z objawami, a także jak wyglądało Twoje dzieciństwo, np. relacje rodzinne. Zapytam także o Twoje oczekiwania wobec wizyt, co chciałbyś osiągnąć, jak się czuć.
Ponadto Ty sam oczywiście również możesz zadawać mi pytania. Pamiętaj, że wszystko to, co jest dla Ciebie istotne jest również istotne dla mnie jako Twojego opiekuna i przewodnika.